Rychlé odkazy:
Vstupní vyšetření
Preventivní prohlídky
Výplně
FotokompozitaAmalgámy
Skloionomerní cementy
Endodoncie - ošetření kořenových kanálků
Korunky a můstky
Snímatelné náhrady
Léčba parodontitidy
Ošetřování dětí
Dentální hygiena
Vstupní vyšetření
Prvotní vyšetření pacienta, kompletně hrazené pojišťovnou. Zahrnuje zdravotní anamnézu, vyšetření lymfatických uzlin v obličejové a krční oblasti, slinných žláz a výstupů trojklanného nervu, dále samozřejmě vyšetření chrupu (vč. zhotovení rentgenů), sliznic a jazyka. Podstatná je též kontrola ústní hygieny. Následuje sestavení komplexního léčebného plánu s ohledem na přání a potřeby pacienta.
Nahoru
Preventivní prohlídky
Uskutečňují se jednou za půl roku a jsou též kompletně hrazeny pojišťovnou. Probíhají podobně jako vstupní vyšetření, ale již v rychlejším tempu se zaměřením na správné čištění chrupu. Rentgeny se zhotovují podle potřeby.
Nahoru
Výplně
Zde naleznete základní rozdělení výplní dle materiálu a příslušné ilustrační fotografie (vzhledem k nedostatku vlastních fotografií se nejedná o mé práce, ale vybíral jsem kvalitativně srovnatelné, není-li uvedeno jinak). Chcete-li se dozvědět více, doporučuji svůj článek Amalgám - "zhouba" lidstva.
Fotokompozita
Lidově zvané "bílé výplně", až na výjimky nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Jsou univerzálně použitelné - od drobných kazů či krčkových defektů po rozsáhlé dostavby s nahrazením jednoho či více hrbolků, na přední i zadní zuby. Jejich velkou výhodou je vazba na zubní tkáně, díky níž se udrží i v místech, kde by jiné výplně vypadly; zároveň jsou vysoce estetické. Nevýhodou je vyšší technická a časová náročnost, z čehož plyne vyšší cena. Ve většině případů se ale vyplatí do nich investovat.
Dostavba předního zubu. Povšimněte si dásní zabarvených od kouření.
Výplně na zadních zubech.
Nahoru
Amalgámy
V systému hrazení amalgámových výplní budou z důvodu jeho po(s)tupného zákazu probíhat značné změny. Dosud ale platí, že základní formy jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami a kvalitnější jsou hrazeny přímo.
Nahoru
Skloionomerní cementy
Méně odolné než fotokompozita či amalgámy, ale bílé a snadno zpracovatelné a tedy levnější. U dětí do 15 let, těhotných a kojích žen jsou hrazeny ze zdravotního pojištění jako náhrada amalgámu. Jinak použitelné jako dlouhodobě provizorní či - za splnění určitých podmínek - jako definitivní výplň.
Bílé, ale jinak než fotokompozita, nehodí se proto na dostavby předních zubů. Výhodou je ale postupné uvolňování fluoridů do okolních zubních tkání. |
Nahoru
Endodoncie - ošetření kořenových kanálků
Existuje nespočetně variant, jak ošetřit zub po odstranění nervu. Osobně ve většině případů používám moderní systémy strojového opracování kanálků, opakované vyplachování dvěma typy dezinfekčních roztoků v kombinaci s jejich "aktivací" pro maximalizaci léčebného efektu (dle doporučení České endodontické společenosti) a následné hermetické uzavření kombinací gutaperčových čepů a epoxidové pryskyřice. Při ošetření je nutné zabránit kontaminaci kanálků slinou a zároveň minimalizovat riziko poleptání sliznic dezifekcí - k tomuto účelu slouží tzv. kofferdam.
Pohled na zub v průběhu ošetření s nasazeným kofferdamem | |
RTG po zaplnění kanálků |
Je nutné mít na paměti, že zuby po endodontickém ošetření časem křehnou a jsou náchylnější ke zlomení, je tedy nutné rekonstruovat korunku alespoň fotokompozitní výplní, ve složitějších případech pak kombinací kořenové nástavby ze sklovláknového čepu a výplně či korunky.
Dostavba pahýlu kombinací sklovláknového čepu s kompozitním cementem. V této situaci se dostavěný pahýl nabrousí, otiskne a v příští návštěvě se na něj nafixuje hotová korunka. |
Nahoru
Korunky a můstky
Je-li to možné, snažím se ztracené zubní tkáně nahrazovat fotokompozitními výplněmi. V některých případech je ale nutné ošetřit zub umělou korunkou - buď z důvodu pokročilé destrukce původní korunky, nebo kvůli estetice. Dle použitého materiálu rozlišujeme 5 druhů korunek, přičemž pouze lité a pryskyřičné jsou kompletně hrazeny zdravotní pojišťovnou, na ostatní je nutný doplatek pacienta.
Můstky slouží k nahrazení chybějícího zubu či zubů, k čemuž využívají zuby sousedící s mezerou. Nahrazené zuby se potom nazývají mezičleny. Členění dle materiálu je stejné jako u korunek, je ale možná kombinace litých a fasetovaných částí.
Nahoru
Snímatelné náhrady
Není-li z technických či finančních důvodů možné nahradit mezeru v chrupu můstkem či implantátem, zbývá jediná varianta - ošetření snímatelnou náhradou, a to buď částečnou (ČSN), nebo celkovou.
Nahoru
Léčba parodontitidy
Parodontitida je choroba, která se může rozvíjet téměř bez příznaků desítky let. Jediným projevem v prvních fázích je krvácení dásní, které ale může být tlumeno kouřením
nebo používáním zubních past "proti paradentóze". Tyto pasty ale neřeší samotný problém, pouze zmírní symptomy.
Postupně tak dochází k ústupu čelistní kosti, která je rozpouštěna dlouhodobým zánětem v dásňovém žlábku. Tento stav ale nebolí.
Prvním problémem, který tak pacienta začne obtěžovat, je viklavost zubů, případně jejich rozestup. I v tomto okamžiku je parodontitida léčitelná, je ale třeba provést několik zákroků:
1. dentální hygiena (viz níže)
2. očištění stěn kořenů od poddásňového plaku a kamene
3. kontrola po 6 týdnech, případné opakování 2. fáze dle potřeby
Tyto výkony nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění!
Nahoru
Ošetřování dětí
První návštěva dítěte v ordinaci by měla proběhnout nejpozději po prořezání všech dočasných zubů, tzn. mezi 2. a 3. rokem. V případě problému při prořezávání - asymetrie či zpoždění - samozřejmě dříve.
V prvních letech života může být spolupráce dítěte a tedy výtěžnost vyšetření špatná, ale návštěva by přesto měla proběhnout, aby si dítě vytvořilo návyk.
Při ošetřování dočasných zubů zachovávám stejné principy jako u dospělých - zachovat zub co nejdéle v ústech. Všechny výkony probíhají v lokální anestezii,
jako výplňový materiál užívám nejčastěji barevnou variantu skloionomerního cementu.
Nahoru
Dentální hygiena
Výborná úroveň ústní hygieny je zásadním předpokladem pro provedení všech výše uvedených výkonů.
I sebelépe zhotovená výplň či korunka za několik let selže, nebude li zub správně čištěn!
V případě, že při vstupním vyšetření či preventivní prohlídce objevím větší množství plaku či zubního kamene, budu Vám pravděpodobně doporučovat provedení dentální hygieny. V čem tedy spočívá?
1. Odstranění veškerého viditelného plaku a zubního kamene ultrazvukem, společně s částí případného poddásňového kamene. Ve většině případů není třeba aplikace lokální anestezie,
výkon sice může být nepříjemný, ale ne vyloženě bolestivý. V této fázi se odstraní i většina pigmentací.
2. Výplach dezinfekčním roztokem.
3. Vyleštění a fluoridace zubů speciální leštící pastou.
4. Instruktáž správné techniky čištění, a to jednak klasickým kartáčkem, jednak mezizubními kartáčky. Osobně doporučuji kartáčky Curaprox, protože nejlépe odpovídají mnou preferované technice čištění.
Poslouží ale jakýkoli měkký kartáček s rovnými štětinami.